ENERGETSKI CERTIFIKAT
Energetski certifikat
Energetski certifikat je dokument koji prikazuje kolika je energetska ucinkovitost vašeg stana ili zgrade. Slicno kao i naljepnice na novim uredjajima (hladnjaci, strojevi za rublje i sl.) u energetskom certifikatu je prikazan razred (od A do G) kojem pripada vaša nekretnina.
Energetski certifikat razreda A je energetski najbolji a energetski certifikat razreda G je energetski najlošiji.
Koliko košta izrada energetskog certifikata?
Najviša cijena izdavanja energetskih certifikata zgrada propisana je Odlukom Ministarstva graditeljstva.
Od kada je potrebno imati energetski certifikat?
Od 1.7.2013. godine, prodajete li stan ili kucu, obavezno morate imati energetski certifikat.
Tko izradjuje i izdaje certifikate?
Energetske certifikate izdaju za to ovlaštene osobe a registar je dostupan na web stranicama nadleznog ministarstva www.mgipu.hr.
Šta sve prikazuje energetski certifikat?
Energetski certifikat prikazuje kupcu kvalitetu gradnje nekretnine sa stajališta potrošnje energije. Sadrzi energetski razred zgrade, njezinu površinu te rok do kojeg vrijedi. Ovisno u kojem je energetskom razredu zgrada moze se vidjeti kolika je potrošnja energije, što utjecee i na iznos racuna za grijanje, elektricnu energiju.
Tko je duzan osigurati energetski certifikat zgrade kod njezine prodaje?
Vlasnik zgrade duzan je imati energetski certifikat kod njezine prodaje od 1. srpnja 2013. godine. Kupac zgrade, odnosno njezinog posebnog dijela prije sklapanja ugovora o kupoprodaji ima pravo uvida u energetski certifikat.
Tko je izuzet od obaveze energetskog certificiranja?
Od obveze energetskog certificiranja izuzete su zgrade koje imaju uporabnu korisnu površinu manju od 50 m2. Ova površina cini ukupnu ploštinu neto podne površine grijanog dijela zgrade što znaci da se na primjer kod stana zbrajaju sve ploštine prostorija soba, kuhinje, kupaonice, WC-a, hodnika i ostave. Negrijani dijelovi zgrade, primjerice: negrijani tavan, negrijani podrum, negrijano stubište, lodje i terase ne ulaze u tu površinu.
Koliko traje dobiveni energetski certifikat?
Certifikat se izdaje na deset godina, nakon cega ga treba ponovo izraditi. U slucaju adaptacije zgrade kada ste poboljšali njena energetska svojstva, mozete ga zatraziti i ranije.
Što je energetski pregled?
Energetski pregled je postupak koji se provodi u svrhu analize energetskog stanja i utvrdjivanja mogucih mjera za povecanje energetske ucinkovitosti u postojecim zgradama. Energetski pregled se obavezno provodi za postojece zgrade koje podlijezu obvezi energetskog certificiranja.